Агресията в анимациите учи децата на грешни уроци
Някои от най-любимите на децата анимации са “пълни с насилие” и третират болката по неподходящ начин. До този извод стигнаха екип от канадски и британски психолози. Те установили, че персонажите в детските филми обезпокояващо често не проявяват състрадание, когато някой около тях пострада. Това учи децата на същото и те мислят, че болката не заслужава помощ. Как въпреки грешните уроци в детските да направим децата си добри и състрадателни – Карина Каранотова разказва.
Богатият избор от детски филмчета е превърнал телевизора в основен помощник за отглеждане на деца. На всички родители се налага все пак да оставят децата да погледат детско когато имат работа. Емилия Стоянова е педагог, самата тя има две деца – на 11 и на 7. Смята, че най-важното е да се погрижим за емоционалното здраве на децата.
“Да прекарваме повече време с тях, да знаем какво ги интерсува и вълнува, да гледаме с тях филмчетата”, заяви педагог Емилия Стоянова.
Изследването открива 9 случая на умишлено причиняване на болка на всеки час, според специалистите обче, ако родителите коментират видяното с децата, вероятността да развият грешна ценностна система е много малка.
“Просто да ги питаме какво виждаш, интересува ли те, какво те вълнува, защо този герой не реагира добре, защо смяташ че не е прав. Ти как би реагирал? Една добра ролева игра или дори смяна на ролите”, допълни Емилия Стоянова.
Именно емпатията е нещо, на което трябва да обръщаме внимание и нещо, което липсва в някои филмчета. Експертите провели изследването установили, че персонажите от мъжки пол изглеждат по-издръжливи, но и околните не проявяват съчувствие към тях. В над 41 % от случаите те дори не получават каквато и да било помощ или емпатия.
“Това което децата не разбират до определена възраст е тази позиция мястото на другия, то наистина не може да се постави на мястото на другия емоционално и по тази прична е важно да се говори и след определена възраст това ще се случи, ще запоне да чувства състрадание”, заяви Елена Мечева, детски психолог.
Калоян е първокласник, обича да гледа телевизия, но му се позволява за малко и в компанията на цялото семейство.
“По принцип преди гледахме много, но по едно време почнаха много да ми мигат очичките и затова започнахме по-рядко да гледаме”, каза Калоян.
Добрите герои ги дават повече, те се опитват да освобождават, а не да затварят.
Насилието е част от живота ни и не може да бъде скрито или игнорирано, има го навсякъде, напомнят специалистите.
“Малко прекомерно се демонизира цялата тема свързана с насилието в детските филми, това е едно оправдание да се каже ето затова днешните деца са такива”, заяви Елена Мечева, която е клиничен и детски психолог.
Така че независимо от детските филмчета пълни с агресия, при възпитание с любов, тъпрепие и емпатия, шансът да отгледаш лош човек е малък.
Родителите е хубаво да бъдат критични към цялото съдържание до което се докосват децата. Дори най-образователното филмче, оставено без коментар от родителя, може да остави грешно впечатление. Затова, според специалистите най-важно е времето, което прекараме с децата си.
Добре е винаги да знаем дали това което ги вълнува е правилно оцененено и да ги научим да бъдат критични към информцията която получават ежедневно. Това е особено важно във възрастта до 7 години.
Друг съвет е заедно да избирате съдържанието на филмчето или книжката и да не оставяте детето безконтролно да гледа часове наред филмчета по телевизията или в интернет. Особено важна е разликата между това само да назидавате децата си и да разговаряте с тях. Да не бъдем просто ментори, а и слушатели, да се водим от тях, казват психолозите.
В днешно време родителите все повече говорят с децата си, но е важно и да се вслушваме и да водим истински разговор, а не монолог. Така освен доверие, създаваме чувството, че тяхното мнение също е важно и ценено. И когато има кой да ги чуе и разбере, това винаги е предпоствака за едно добро развитие в бъдещето. Това което искат да ни кажат и покажат децата, обаче може да е изразено не с думи, а с поведение.
Често родителите потушават собствената си тревога, като успокояват детето, казазвайки му, че нищо не се е случило. Правилната позиция обаче е, да му се обясни, че все пак нещо се е случили и можем заедно да направим така, че да го предотвратим следващият път, без да изпитваме страх от трудностите.
Новините на FINTV – вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – FINTV Новини, FINTV Спорт, FINTV Здраве, FINTV Култура