Какво трябва да се промени, за да излизат на пътя по-подготвени младите шофьори?
Автоинструктори от цялата страна подготвят нов протест на 22 октомври. Недоволството им е насочено срещу предлагани промени в наредбите, регламентиращи дейността на центровете за обучение на шофьори.
От ИА „Автомобилна администрация“ предложиха мерки, с които обявиха, че целта е да се повиши качеството на обучение и да се прекрати практиката с писането на фиктивни часове. Предлага се изграждането на информационна система, която да дава информация на контролните органи за датите и часовете за провеждане на обучението и достъп до електронните дневници, картони и контролни карти.
Предлага се и преподавателите да са назначени на трудови, а не на граждански договори, както и да нямат отнети контролни точки с влязло в сила наказателно постановление. И още – за да няма нелоялна конкуренция, учебният център да е регистриран като търговски обект.
„Ситуацията става все по-зле за нас, а административната тежест става все по-голяма“, коментира управителят на автошкола във Велико Търново Даниел Маринов.
Според него новите изисквания ще бъдат свързани с допълнителни разходи за школите, а инструкторите няма да имат никакво право на грешка дори и зад волана на личния си автомобил. „Дори при една отнета точка, няма да има право да обучава за определен период от време, а който не е на пътя той не допуска грешки“, заяви той.
Според Маринов трябва да се акцентира върху начина на практическо изпитване, тъй като той трябва да е още по-обективен. „Един пример – във Велико Търново има трима изпитващи и всеки има свой начин на изпитване. Ситото трябва да е в този процес и то по обективни и еднакви критерии“, убеден е той.