Защо все повече български студенти избират азиатските пред британските университети?
Все по-малко български кандидат-студенти избират британските университети заради по-високите такси след Брекзит. Затова интересът към нови учебни дестинации нараства.
В последната година особено популярни сред младите хора у нас са азиатските университети, които привличат чуждестранните студенти с програми по американски модел.
Даниел Симеонов е студент първи курс в един от най-престижните японски университети. Първоначално обмисля да учи медицина в Германия, но след задълбочено проучване, избира специалност в сферата на глобалния бизнес и предприемачеството в университета в Кофу, Япония.
Даниел Симеонов – студент в Япония: “Винаги съм имал страст към Япония и винаги съм си казвал, обаче, а, Япония, това е невъзможно! Имах толкова голяма мотивация, че да се хвана почти за невъзможното.”
В последните години Япония предоставя все по-добри условия за кандидатстване – с програми на английски език и с гъвкави финансови условия. Най-търсените специалности са свързани с бизнеса и икономиката, а също и инженерните, сред които и модерната напоследък – мехатроника.
Емил Петков – маркетинг-мениджър: “Повечето университети предлагат стипендии, които, разбира се, не се дават даром, човек трябва да се потруди – да има добра академична подготовка, отлични оценки и участие в извънкласни дейности”.
Годишната такса в японските университети е между 12 и 15 хиляди щатски долара, като навсякъде има осигурено общежитие. При пълна стипендия обаче обучението е безплатно, а при високи постижения се получава и държавна издръжка.
“Тъй като имам 75-процентова стипендия… получих възможността да не плащам тази голяма сума. Бях изненадан, че беше долу горе като в Европа кандидатстването, мотивационно писмо трябваше да напишем, имаше и оценки от 11 клас, тъй като беше по-рано записването”, сподели Даниел Симеонов.
Заради пандемията от COVID-19, засега Даниел е в България и учи в електронна среда.
“Доволен съм като цяло от онлайн обучението, единственият недостатък е, че 3 часа сутринта ми започват часовете, тъй като 3 часа наше време е 9 часа японско време”, заяви Даниел Симеонов.
И тази година най-висок е интересът на младите хора към университетите в скандинавските страни, тъй като там се предлагат програми на английски език, а образованието е безплатно. След тях най-предпочитани остават учебните заведения в Германия и Франция.
Новините на FINTV – вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – FINTV Новини, FINTV Спорт, FINTV Здраве, FINTV Култура