Туризъм: Може ли Европа да спечели от сектора през 2020 г…..и де е България?
По материал от Financial Times и авторски бележки
Бланка дел Рей седи пред сцената, където навремето танцуваше за Джон Ленън до зори, в заведението си по фламенко, там, където покойният й съпруг един ден забрани на Салвадор Дали да влезе със своя домашен любимец. Сега всичко е тъмно, докато тя чака да се завърнат туристите след месеците на пандемия. Надеждите на г-жа дел Рей да съживи нейното фламенко – едно от най-знаменитите в Мадрид – са преплетени със съдбата на европейския туризъм, индустрия, похарчила 800 милиарда евро в борбата да оцелеле и да спаси колкото се може повече бизнеси през останалата част от годината. „Единственият начин, по който можем да отворим отново, е ако туризмът се върне към нормалните си нива“, казва г-жа дел Рей. Малката сцена, която се изпълва обикновено два пъти на ден с музиканти и танцьори се обслужва от над 70 служители и показва най-добрите продукции. “Сега бизнесът им се нуждае от 100% заетост или няма да оцелее”.
„Живеем благодарение на чуждия турист“, казва г-жа дел Рей. „Хората често не ценят красотата, с която живеят, така че имаме нужда от хора отвън, които могат да ни гледат с девствени очи.“ Фламенко е основна част от испанската култура, но гостите извън Испания представляват 95% от посетителите в тези типични заведения, т.н. таблаоси. А в Мадрид от началото на лятото 2020 г. почти няма чуждестранни туристи. Дали, кога и как ще се завърнат е ключов въпрос за Мадрид, за Испания и за Европа, световната туристическа дестинация номер 1.
Туризмът представлява 12% от брутния вътрешен продукт в Испания – една от най-богатите нации, най-силно засегната от икономическите ефекти от коронавирусната криза, достигнала смъртност сред най-високите в Европа и заплашваща да остави без работа всеки 5-ти от испанците до края на 2021 г. Около 10 на сто от европейската икономическа активност зависи от туризма, така че пълната загуба на тазгодишния сезон е цена, която правителството не може лесно да плати. Има два всеобхватни въпроса: каква част от летния сезон може да бъде спасена и дали усилията на правителствата ще успеят да контролират пандемията? Тъй като те отварят границите си, страните могат да рискуват да внасят случаи на коронавирус от държави с много по-високи нива на заболеваемост. „Това не е нормална година. Всичко, което правим, е да намалим загубите “, казва Том Дженкинс, изпълнителен директор на Европейската асоциация по туризъм, търговския орган за туристическите компании в цяла Европа. „За самата туристическа индустрия си струва да рискуват по време на втора вълна, само за да получат някакви приходи.“
Планове за рестартиране
Правителствата и компаниите категорично отхвърлят твърдението, че рискуват живота на хората. Но индустрията е сериозно наранена, след като вече е загубила половината от пиковия сезон, след като блокирането на коронавируса премахна великденските и майските празници.
Сега страните отново се отварят. На 21 юни, в деня, когато строгото блокиране приключи, Испания премахна ограниченията за безплатната зона за пътуване в Шенген и Обединеното кралство. ЕС прие списък от 15 държави, които препоръчва да се освободят от забраната за влизане – въпреки че Италия не прилага списъка, запазвайки изискванията за карантина от пътници извън Шенген . САЩ не бяха включени в списъка и китайските посетители ще бъдат разрешени само след като допуснат реципрочен достъп за европейците. Обединеното кралство предостави свои собствени предложения за „въздушни коридори“ – маршрути до и от Великобритания, за които няма да важат 14-дневни карантинни правила. Всички тези ходове са предназначени да върнат туризма от мъртвите и да запазят живи компании, вариращи от Corral de la Morería , мястото на фламенко на г-жа Del Rey, до авиокомпании с доходи, които обикновено достигат стотиците милиони евро .
Много представители на туристическата индустрия са в отчаяно състояние. ТUI , най-големият туроператор в Европа, трябваше да вземе заем от 1,8 милиарда евро от германското правителство, за да се справи с кризата. По-малките фирми като базираната в Обединеното кралство специализирана група за свободното време, която организира автобусни и речни обиколки из Европа, вече са влезли в административни спасителни мерки. Сривът в туризма също задълбочи неволите на авиационния сектор, който сега претърпя най-лошата година в своето вековно съществуване. През април глобалните въздушни пътувания паднаха с 95 %, спрямо нивата през 2019 г. Според IATA , търговското тяло на тази индустрия, всеки ден тази година авиокомпаниите губят средно 230 милиона долара, отвеждайки индустрията към очакваната загуба в края на годината до над 80 милиарда долара. Превозвачи като Ryanair , ЕasyJet и British Airways съкращават хиляди работни места, първите стъпки в преструктурирането, за които според експертите вероятно ще доведат до по-малки авиокомпании, обслужващи по-малко и по-редки маршрути.
„Този сезон ще бъде много труден за Испания и всички туристически [дестинации] страни“, казва Изабел Мария Оливър, испанският държавен секретар по туризма. Като признава, че туристите на дълги разстояния едва ли ще влязат в статистиката това лято, тя отказва да определи таргета за тази година – през 2019 г. страната посрещна 84 милиона посетители. „Нашата цел е да посрещнем безопасно чуждестранните и местните туристи – и да бъде безопасно и за жителите и работниците в индустрията.“
Безопасността е приоритет
Около средиземноморското крайбрежие, хотелите са удвоили режимите на почистване, включващи медицински хигиенни продукти и дезинфекция на зоните, монтирани са лифт бутони , обезопасени бюра за прием и врати без дръжки, в някои случаи те се отварят на всеки два часа. Във Венеция властите насърчават туристите да останат за по-дълго време и да се занимават с „бавен туризъм“: вместо традиционната обиколка на основните забележителности в града, те молят посетителите да отделят повече време и да проучат по-малко известни райони. Гръцките хотели сега включват прегради от плексиглас на рецепции, шезлонги, поставени на разстояние най-малко 3 м на плажа, и забрана за закуска на бюфет. „Безопасността е нашият основен приоритет, ние трябва да гарантираме, че туристите се чувстват сигурни, където и да са в Гърция, за да могат да се отпуснат и да се насладят на почивката“, казва Харис Теохарис , министърът на туризма в страната. „За нас това е по-голямо притеснение от прогнозите за броя на пристигащите.“ Всъщност ранните индикации са, че въпреки че апетитът на хората за пътуване се завръща, той остава далеч под нивата от миналата година. На Санторини , обикновено най-посещаваният остров в Гърция, първата неделя на юли все още бяха затворени 50 на сто от хотелите. Директните полети от Германия стартираха.. Резервациите за юли са с около 80 на сто по-ниски от миналата година, главно поради съществуващата в ЕС забрана за пътуване от САЩ, Китай и Русия, трите най-важни пазара на острова, според Антонис Илиопулос, президент на асоциацията на хотелиерите в Санторини . „Този сезон не е за печалба,“ добавя той, „а за защита на нашата марка.“
Някои от индустрията остават относително оптимистични. „Има толкова много търсене, [че] цените избухват“, казва Фридрих Юсен , главен изпълнителен директор на Tui , който посочва скокове в резервациите за места като Майорка и Португалия, които организираха ограничено повторно отваряне през юни. „Започнахме с резервации за ваканции в Германия в началото на юни около островите в Северно море и след по-малко 24 часа по-късно бяхме резервирани.“ Той признава, че Tui , който отчете печалба от 893 млн. Евро от оборот от 18,9 млрд. Евро през миналата година, ще постигне около половината от това, което прави за нормална година. Обикновено летните предложения на групата са 70 процента, резервирани по това време на годината, но в момента това не е дори половината от тази цифра.
Много авиокомпании остават предпазливи. Ryanair планира да експлоатира около 40 на сто от полетния си капацитет през юли, преди да го увеличи до около 60 – 70 на сто до септември. EasyJet , другият водещ европейски нискотарифен превозвач, планира да излети около 30% от нормалния си капацитет до септември. Вярва, че търсенето на пътници няма да се върне до нивата през 2019 г. поне до 2023 г. Цените също са намалени. Базираният в Обединеното кралство уебсайт за сравнение на цени TravelSupermarket отчете спад между 22 и 37% за южноевропейските пакетни ваканции от началото на блокирането, като отбеляза 52% увеличение на резервациите за такива ваканции миналата седмица, след като правителството очерта плановете за облекчаване на блокиране в сравнение с две седмици по-рано.
Евентулната втора вълна
Много страни насърчават хората да почиват у дома. Но в средиземноморските страни като Италия, Испания и Франция, такъв вътрешен туризъм трудно може да замести международното търсене и рядко ще включва пакетите с гранд билети, като например хотели от висок клас, обичани от някои чужденци. С отсъствието на САЩ от списъка на одобрените за пътуване страни на ЕС, американските туристи, които помагат за финансовите постъпления в мадридските фламенко таблао , засега не са в състояние да го направят . Аксел Хефер, изпълнителен директор на онлайн туристическата компания Trivago , казва, че Германия – която не е пострадала толкова много, колкото другите страни от пандемията – сега е най-големият двигател на туристическото търсене в Европа. Но сред немските потребители автомобилните екскурзии са по-популярни от тези, включващи полет. Казано, че остават вкъщи повече от три месеца, много потенциални туристи се възпират от идеята да излетят от собствените си страни и да споделят полетите с други, когато все още няма коронавирусна ваксина или лечение.
Въпреки опасенията от повторна вирусна вълна, испанското правителство реши едностранно да се откаже от ограниченията за пътуващите от Обединеното кралство, въпреки че Испания съобщава за много по-малко инфекции – под 300 на ден, в сравнение с повече от 800 във Великобритания. Гърция е изправена пред още по-голяма дилема: тя задържа толкова успешно разпространението на коронавирус , че са регистрирани по-малко от 20 случая на Егейските острови, основният център за туризъм в страната. За да успокои опасенията на островитяните, че туристите, заразени с вируса, ще причинят огнища на места, които досега са избягали от Covid-19, правителството е наело хотели, които да служат като карантинни центрове и е наело 200 допълнителни лекари. Никос Хардалиас , заместник-министър на гражданската защита, казва, че мрежа от бързи лодки на бреговата охрана и хеликоптер ще могат да пренасят пациенти на Covid-19 до интензивно отделение от всеки остров за по-малко от три часа. В знак на възможни опасения обаче Гърция забави отварянето на туристически полети от Обединеното кралство до средата на юли.
В неотдавнашно интервю Салвадор Ила , испанският здравен министър, заяви, че Мадрид се надява да използва подобрени тестове и насочени ограничения, за да се справи с неизбежните нови огнища, но призна, че не може да изключи друго общо спиране. Това би бил кошмарният сценарий за европейския туристически сектор и региона като цяло. Много международни прогнози изброяват две групи прогнози за тази година, а следващата – рекордно свиване, ако няма втора вълна; още по-мрачна перспектива, ако има.
Дори когато се създава натиск туризмът да рестартира, правителствата и компаниите осъзнават, че рисковете за здравето, направени в името на бизнеса, могат да потънат в икономиката и най-вече в туристическия сектор. Показателно е, че държавите-членки на ЕС подкрепиха само относително ограничения списък от 15 държави за възобновяване на пътуванията, въпреки удара, който понесе туристическата индустрия. Някои данни от индустрията сочат, че в крайна сметка секторът може да успее да извлече половината от приходите на 2019 г. тази година, но това все още предполага загуба от стотици милиарди евро в цяла Европа. Това е мнението на Хосе Луис Изуел , ръководител на Hostelería de España , организация, която представлява повече от 270 000 барове и ресторанти. Той смята, че може да има ограничено връщане към бреговете и островите на Испания, но не много повече от това. “Този сезон вече го няма”, казва г-н Изуел . „Ако туристическата индустрия може да възстанови 50 на сто от миналогодишните продажби, това ще бъде триумф. А го сравните с пълно унищожение, нещата изглеждат добре.“ .
А де е България?
Големите в Европа винаги са били с едни гърди пред нас. Но през тази година те са още по-напред, а ние сме първи в изоставането. Изоставаме не само по брой на посещенията от чужденци по морските ни и планински курорти, но и по изоставане в мисленето, както от страна на държавата, така и от страна на бизнеса. Първите не предприеха никакви адекватни спасителни мерки за бранша, а вторите не скъсаха с високомерното си държание на туристически обекти, в които цените се вдигат винаги, когато трябва да бъдат понижени. Не трябва да се пренебрегва факта, че има известно раздвижване по отношение на вътрешния туризъм, благодарение на народопсихологическия нюх, че при нас е все пак по-безопасно. Българите предприеха кратки, но чести планински и морски пътешествия в страната, а провазвачите се ориентираха към реализиране на подобен род екскурзии. Появиха се и платформи за туризъм, но все още непопулярни сред българския турист, който гледа скептично на всичко ново, особено ако е с участието на държавата. Периодично организираните от бранша срещи с МТ, МВнР и КЗП за обсъждане на краткосрочни спасителни мерки изискват време, за да се официализират и заработят, а самите ТО се потопиха в адиминистративни действия и изгубиха ценно време за преориентация на бизнеса. Рестарнтьорите оцеляват някак благодарение на навиците на местните жители да похапват извън дома. За туризма в България печалби със сигурност не се очакват, но по-жалкото е, че той не изпитва нужда точно сега да поработи за имиджа си.
Идва време за tripxv.bg – платформата за туризъм в България.
Публикация от 20 юли 2020
Автор Виделина Гандева
Новините на FINTV – вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – FINTV Новини.