Удължава се извънредната епидемична обстановка у нас до края на юли, български екип е близко до откриване на лекарство
Здравният министър Кирил Ананиев, председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор д-р Венцислав Мутафчийски, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов дават брифинг във връзка с епидемичната обстановка в страната.
Стана ясно, че тази сутрин се е състояла среща при премиера с Националния оперативен щаб, на която са присъствали министърът на финансите Горанов и вицепремиера Дончев. Продължават ежедневните срещи при премиера, на които ще се прави анализ на епидемичната обстановка в страната.
ЧАСТНА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО
ИНФОРМАТИКА И КОМПЮТЪРНИ НАУКИ „АКАДЕМИК БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ“
Взето е решение за удължаване на извънредната епидемична обстановка с две седмици, т.е до края на юли. Това се прави, за да се запази възможността на министъра на здравеопазването да може да издава заповеди, за да се създадат условия за намаляване равнището на нивото за намаляване на коронавируса.
Засилва се и контролът по спазване на мерките. Препоръчва се на областните щабове да засилят контрола на територията на своята област при необходимост да въвеждат нови мерки, съобразявайки се с обстановката в техния регион и тяхната компетентност.
Препоръчва се да се намалят до минимум масовите мероприятия, защото в последните седмици се наблюдава силно разпространение на вируса при провеждане на масови мероприятия.
Ананиев ще издаде заповед, в която ще определи гражданите на кои страни ще могат да влизат на територията на България, както и тези, които ще могат да влизат, но ще бъдат под 14-дневна карантина.
Български екип е много близко до откриване на лекарство срещу коронавируса, каза още министър Ананиев.
Директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов заяви, че през май у нас е стартирало клинично изпитване с лекарствен продукт “Ивермектин”. Екипът, възложителят и компанията-производител са български. До момента са набрани 30 пациента. Изпитването се провежда в 9 болници у нас.
Повод за идеята е публикуване на данни през април от изследователи от Австралия, които са наблюдавали резултати. България е била първата държава в ЕС, която стартира клинично изпитване, каза Кирилов. След нас за започнали Испания, Бразилия, САЩ.
“Надяваме се, че в края на месеца ще имаме първични резултати от тази група 30 пациенти. Към края на юли, началото на август ще има и повече информация”, допълни Кирилов.
На въпрос за заболелите медици, здравният министър Кирил Ананиев уточни, че в началото на появата на коронавируса заболеваемостта на медицински персонал у нас е бил по-голям.
Той беше категоричен, че центровете за спешна медицинска помощ са осигурени с всички необходими предпазни средства. Когато се отзоват на сигнал за болен от коронавирус, те са задължени да са оборудвани, при други заболявания – не.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.