Гражданско общество настоява за актуализиране на закона за кооперациите
На 23 юни 2020 от 10 часа в ИВЕНТ ЦЕНТЪР „Махатма Ганди” на ПЛОВДИВ ТЕХ ПАРК, ул. „Вълко Шопов” 14, ет.1, в Пловдив се проведе физическа и онлайн кръгла маса, организирана от Фондация „Международен институт за изследване на кооперациите“. Темата на дискусията беше „Обсъждане на изготвените препоръки, свързани с подобряване на активното гражданско участие в процеса на актуализиране на правната рамка за кооперативните структури в България.“
В работата на кръглата маса участваха всички заинтересовани страни: ползватели на закона за кооперациите, представители на национални кооперативни съюзи, министерства и граждански сдружения. Въпреки епидемичната обстановка, организаторите се бяха подготвили и залата отговаряше на изискванията на здравните разпоредби.
По време на кръглата маса бяха подробно разгледани препоръките, публикувани на уеб страницата на сдружение БАККОМ http://gu.baccom.eu/ . Този документ беше изготвен от експертите по Проекта „Подобряване на гражданското участие при актуализиране на правната рамка за кооперативните структури в България” на база резултатите, представени в докладите и теоретични постановки, както и при извършените проучвания, анализи, анкети и срещи със заинтересовани физически лица и организации.
Разглеждането и дискусиите по изготвените препоръки бяха разделени на две части с по две групи, като по този начин се даде възможност подробно да се изслушат анализите и препоръките от докладите. Участниците, включили се в дискусиите, с примери подкрепиха направените предложения и изказаха одобрението си чрез гражданско включване на ползвателите и младите хора да се активира обществото за подкрепа за промяна на закона за кооперациите.
- Кооперациите допринасят за натрупването на “социалния капитал” на една нация по начин, който традиционните бизнеси не успяват.
- Кооперациите са място за обучение как да участвате в демократичното вземане на решения и като такива, те генерират обществено благо, което е отвъд икономическия интерес.
- С поставянето на човешките потребности в центъра кооперациите отговарят на днешните кризи на устойчивостта и представляват отличителна форма на “споделена полза”.
- Кооперациите се стремят да оптимизират резултатите за кръга от заинтересовани страни, без да се стремят да максимизират ползата за всеки един отделен участник.
- Кооперациите са по-ефективни от традиционните бизнес модели, като се вземе предвид широкия набор от ползи и стойност – настоящи и бъдещи.
- Необходимо е да бъде предоставена помощ на законодателите и регулаторите, за да може кооперативната форма на предприятие да се адаптира в различните видове поддържащи правни рамки, които да подобрят кооперативния растеж – нещо, от което всички ще имат полза.
След разглеждане на препоръките кръглата маса беше закрита с надеждата, че проектът, подкрепен от програма ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ е първа стъпка към активиране на гражданското общество, ползващо кооперативния закон. Идеите и основните моменти , които ни мотивират, ще са добра стъпка към подобряване на правната рамка.